20 Kolory Polski!

 

DOBROŃ
kościół pw. św. Wojciecha, ul. Sienkiewicza 41
7 lipca br., godz. 19:00

W epoce baroku umiejętności kompozytorskie były równie ważne, jak wykonawcze. Bach zadbał więc, by jego syn Wilhelm Friedmann, dla którego zbiór inwencji i sinfonii powstał, mógł rozwinąć się na obu tych polach. W utworach dał lekcje śpiewności, różnych rodzajów kontrapunktu, prowadzenia głosów i artykulacji. Obecnie są one cenione jako wybitne przykłady faktury polifonicznej ujęte w lapidarną, zwięzłą formę.
Własną interpretację kompletu Bachowskich inwencji oraz sinfonii pianista i kompozytor Aleksander Dębicz zawarł na swoim trzecim albumie (2018, nominacja do Fryderyka 2019). Całości dopełniają autorskie kompozycje inspirowane Bachem i muzyką hip-hopową. Połączenie to niecodzienne, ale Dębicz słynie z przełamywania tendencji i żonglowania stylami. Pianista jest świetnym interpretato­rem muzyki klasycznej, a jednocześnie zdolnym improwizatorem i kompozytorem. Podkreśla, że za­niedbywana praktyka improwizacji jest dla artysty najlepszym środkiem wyrazu. Zmianę podejścia do sztuki wyraża współpracując z DJ-ami i grafikami. Zwyciężył na odbywającym się w Łodzi Transatlan­tyk Instant Composition Contest – konkursie symultanicznej improwizacji do filmu (2013).
Bachowskie inwencje i sinfonie w wykonaniu Dębicza to zbiór emocjonalnie skondensowanych afory­zmów. Jak objaśniał artysta, „każda z 30 miniatur ma swój niepowtarzalny charakter i bardzo suge­stywną emocję, co starałem się wydobyć w mojej interpretacji”.

Wykonawca:
Aleksander Dębicz – fortepian

Program:
Improwizacje Aleksandra Dębicza wokół Inwencji oraz Sinfonii BWV 772-801
J.S. Bacha

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE (Park Gminny, ul. Sienkiewicza 58 /17.00)
– koncert orkiestry dętej z Dobronia wraz z grupą dziecięcą
– degustacja potraw kuchni regionalnej (Koło Gospodyń Wiejskich)

Trasa wycieczki:

Łódź – Bełchatów – Kleszczów – Żłobnica – Ldzań – Dobroń – Łódź.
Wyjazd o godz. 11.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Czytaj dalej…


20 Kolory Polski!

20 lat „Kolorów Polski” – 100 lat województwa

W miesiącach wakacyjnych Filharmonia Łódzka już po raz dwudziesty zaprosi mieszkańców regionu łódzkiego do wędrowania szlakiem festiwalu „Kolory Polski”. Jubileuszowa odsłona festiwalu pełna jest nie tylko muzycznych atrakcji.

„Kolory Polski” to cykl letnich, weekendowych, różnorodnych gatunkowo koncertów, które od wielu lat organizuje Filharmonia Łódzka. Artyści zaproszeni do udziału w festiwalu spotykają się ze słuchaczami w najpiękniejszych zakątkach centralnej Polski. W organizację koncertów i towarzyszących im wydarzeń włączają się liczni partnerzy z domów kultury, samorządów i parafii, gospodarze zabytków i miejskich parków, włodarze miast, a nawet panie z kół gospodyń wiejskich. Na finalny efekt „Kolorów Polski” składa się wysiłek kilkudziesięciu współorganizatorów i setek zaangażowanych w organizację festiwalu mieszkańców województwa. „Kolory Polski” to letnie święto wypełnione nie tylko muzyką, ale także kiermaszami i wystawami, pełne smaków lokalnych potraw przygotowywanych w oparciu o stare receptury. Honorowy Patronat nad całym cyklem objął Marszałek Województwa  Łódzkiego, Pan Grzegorz Schreiber.

– Projektując „Kolory” dbamy, by tak koncerty, jak i ich szczegółowy repertuar, kontekst historyczny miejsca ich organizacji oraz różnorodność atrakcji towarzyszących festiwalowi, budowały obraz wydarzenia pełnego radości
i przyjaźni, wypełnionego klimatem wakacji, a jednocześnie wydarzenia angażującego emocje odbiorców. Fenomenem festiwalu jest społeczność, która tworzyła się wokół festiwalu przez kilkanaście lat, społeczność zbudowana wysiłkiem wszystkich zaangażowanych w jego organizację, ale też wysiłkiem samych melomanów
– podkreśla Tomasz Bęben, Dyrektor Filharmonii Łódzkiej, pomysłodawca „Kolorów Polski”. „Kolory” to nie tylko cykl koncertów kontynuuje. To przestrzeń, w której spotykają się uśmiechnięci ludzie, otwarci na liczne odcienie polskości, jej różnorodność, dumni z niej i cieszący się nią.

Czytaj dalej…