11. Listopada Święto Niepodległości


z

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Prawie 20 lat później, w 1937 roku, Sejm RP uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada „jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.
O tym ważnym dniu nie zapomniała również Gmina Dobroń. Obchody rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji oraz uczestników pod bramą cmentarza katolickiego. Następnie miał miejsce przemarsz uczestników pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i modlitwie za poległych, wszyscy przybyli złożyli kwiaty. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz uczestników do kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha, na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, po której wśród dźwięków pieśni patriotycznych, celebrant uroczystości wyprowadził poczty sztandarowe.

 

Wyświetleń 1 027