Wystawa malarstwa Stefana Dobronia i Eweliny Wylężek-Dobroń


ll

W minioną sobotę, 3 września, w Dobrońskim Centrum Kultury przy ulicy W. Witosa 1a miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Stefana Dobroń i Eweliny Wylężek-Dobroń.

Stefan Dobroń urodził się w 1950 roku w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku. Dyplom katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1982 roku. Od 1983 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Dobroń jest artystą wszechstronnym. Tworzy zarówno w technice akwareli i gwaszu. Uprawia malarstwo olejne, rysunek, grafikę oraz pastel. Tematem jego prac są pejzaże, portrety, motywy o tematyce łowieckiej, obrazy sakralne, abstrakcje.

Prace artysty odnaleźć można  w zbiorach prywatnych, kościołach i instytucjach państwowych – począwszy od  kolekcji krajowych przez europejskie, a kończąc na zbiorach zlokalizowanych w USA, Kanadzie i Australii. Swój dorobek prezentował w kraju i za granicą na 22 wystawach zbiorowych i 27 wystawach indywidualnych.

„Moja twórczość to efekt ciągłego kontaktu z przyrodą. Życie wśród murów  w środowisku tak zanieczyszczonym, osłabia każdego z nas. Współczesny zabiegany człowiek rzadko reaguje na uroki otaczającej nas przyrody. W plenerze słyszę szmer strumienia, czuje oddech natury, dotykam pachnącej zieleni. Taki kontakt jest dla mnie filtrem eliminującym trudy życia miejskiego. Nie zraża mnie zmienność aury, gdyż przyroda objawia swój urok każdego dnia. Przypadkowy fragment krajobrazu może stać się dla mnie inspiracją. Zwykle późny wieczór lub dokuczliwy chłód sygnalizuje mi, że czas wracać do domu.

Moje prace powstają przeważnie w plenerze, a deszcz, śnieg lub mróz znaczą na nich swój ślad. Kontakt z naturą daje mi pogodę ducha i wiarę w człowieka. Moje prace to pejzaże naszych gór, lasów i równin pozornie nam bliskich a  także kompozycje o tematyce łowieckiej będące odbiciem wędrówek na polowania.”

Ewelina Wylężek-Dobroń urodziła się w 1977 roku w Katowicach. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, studiowała na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z zakresu Malarstwa Monachijskiego.

Na co dzień uprawia malarstwo olejne, rysunek i pastel. Jej malarstwo zawiera w sobie szeroki repertuar tematów. Maluje kwiaty, pejzaże, akty, kompozycje figuralne. Chętnie sięga do tematu abstrakcji. Każdy obraz maluje inaczej, używając różnych technik malarskich- zależnie od tematu, czasu i emocji.

Wystawia indywidualnie oraz bierze udział w ekspozycjach zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach w kraju i za granicą.

Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką użytkową oraz projektowaniem i dekorowaniem wnętrz.

…bo „tam gdzie jest człowiek, tam jest i sztuka”

Witkiewicz

Wyświetleń 1 311