Informacja


W nawiązaniu do pisma z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi informujemy, iż z powodu istotnego wzrostu liczby ognisk i przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski oraz pogorszenia się sytuacji epizootycznej na terytorium innych krajów trzecich sąsiadujących z Polską, zwiększyło się znacznie ryzyko przeniesienia tej choroby na teren naszego województwa. Choroba afrykańskiego pomoru świń rozwija się zwiększając obszar występowania.

Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii na terenie Polski w roku 2016 odnotowano 20 przypadków zachorowań u świń i aż 112 przypadków ASF u dzików.

W związku z powyższym informujemy, iż w Głównym Inspektoracie Weterynarii zostały opracowane materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej, w których zawarto podstawowe zasady dotyczące przemieszczania żywych świń w każdej ze sfer wyznaczonych w związku z wystąpienie ASF na terenie kraju. Dane w tym zakresie są umieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl

Wyświetleń 782