„Zdrowa Gmina”- jak walczyć z rakiem piersi


logoJak informowaliśmy wcześniej, Gmina Dobroń bierze udział w konkursie „Zdrowa Gmina”. Jego celem jest zwiększenie liczby osób badających się w kierunku wykrywania chorób nowotworowych. Zaczynamy cykl artykułów od informacji dotyczących raka piersi.Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet wśród nowotworów (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 roku stwierdzono w Polsce 14 576 nowych zachorowań na raka piersi. Od początku lat 60. obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. W 2008 roku zarejestrowano 5 362 zgony z powodu tego nowotworu. W Polsce dałoby się uratować rocznie 2 500 kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80 % odpowiada zbyt późna diagnoza.

Czynniki ryzyka

Przyczyny większości przypadków raka piersi są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in. wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

Objawy

 • zmieniony kształt piersi
 • wyczuwalny guzek lub stwardnienie
 • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru
 • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie
 • z brodawki wydobywa się wydzielina

Profilaktyka

Wiek kobiety   Samobadanie        Badanie lekarskie  Mammografia

20-40 r. życia   co 1 miesiąc        co 36 miesięcy           nie

40-50 r. życia   co 1 miesiąc      co 12 miesięcy        wg wskazań lekarza

50+ r. życia       co 1 miesiąc     co 12 miesięcy       co 24 miesiące

Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

Samobadanie

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z 2 etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego , tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu, np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

 • brodawki i pieprzyki, przebarwienia- czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru
 • wycieki z brodawki
 • otoczkę wokół brodawki-może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt
 • zmianę kształtu lub obrzęki węzłów chłonnych
 • guzki i zgrubienia sutka i pod pachą

W przypadku wykrycia guzka piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę, zazwyczaj nie jest ona groźna( może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić swoimi wątpliwościami.

USG piersi

USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Mammografia

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat i:

 • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,

 • otrzymałaś w 2010 r. pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach,

 • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,

zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Więcej informacji znajdziesz na : http://konkurszdrowagmina.pl/rak-piersi/

Wyświetleń 1 454