Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść Teatru sPokoLeń


k

„Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” to komedia autorstwa Dario Fo, której akcja toczy się w mieszkaniu bogatego mężczyzny, którego ma zamiar okraść złodziej, wcześniej upewniwszy się, że właściciel i jego żona przebywają poza miastem. Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z zazdrosną żoną, która dzwoni, by sprawdzić jak mężowi wiedzie się w pracy, przystępuje do kradzieży… Napotykając kolejny problem – tym razem w powrocie właściciela z kochanką. Złodziej chowa się w szafie z zegarem. Jesteśmy świadkami rozmowy kochanków – kobieta ma poczucie winy i wciąż obawia się, że w mieszkaniu zjawi się żona jej kochanka. Dzwoni telefon – to znów Żona Złodzieja – posądza właściciela mieszkania, że jest jej mężem i specjalnie zmienił głos, żeby ukryć fakt, iż jest z kobietą, której głos usłyszała w słuchawce. Rozmowa iście absurdalna. Mężczyzna broniąc się twierdzi, że jego żona jest w pobliskiej miejscowości, podaje nawet adres. Jego kochanka jest przerażona – wydaje się jej, że za chwile wpadnie policja i zaaresztuje ich za złamanie przysięgi małżeńskiej. Z szafy wyskakuje uderzony wahadłem Złodziej. Kochankowie widząc, że mógł być świadkiem ich igraszek i przekazać informacje zdradzanej żonie, postanawiają przeciągnąć go na swoją stronę – piją alkohol, każdy próbuje rozegrać grę na własną korzyść. W tym momencie pojawia się Anna – żona właściciela mieszkania…

I można by opowiedzieć tak sztukę, ale po co, kiedy można ją zobaczyć? Działający pod Dobrońskim Centrum Kultury oraz Gminą Dobroń Teatr sPokoLeń zadebiutował w ubiegłym roku w komedii „Zapomniany Diabeł”, dwukrotnie bawiąc publiczność z Dobronia i okolic. Po wielu miesiącach przygotowań grupa powróciła na scenę w sobotę, premierowo przedstawiając „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść”. Kolejny raz przyciągnęli do starej Stolarni niemal pełną salę, a wśród przybyłych zjawili się zarówno mieszkańcy Dobronia, Pabianic, Łodzi… jak i nawet Częstochowy. Godzinne przedstawienie zafundowało gościom wiele radości, a wśród obecnych można było usłyszeć liczne pochwały. Stara Stolarnia, kilkoro mieszkańców, krótka komedia – przepis na udany weekend? Niewątpliwie dla gości.

W przedstawieniu udział wzięli: Joanna Słabiak-Szela, Maria Maślanka, Emilia Krakowska Stanisławska, Krzysztof Celeban, Szymon Olech, Przemysław Roszak, Bronisław Słabiak. Autorką kostiumów i scenografii jest Sylwia Celeban, światłem i dźwiękiem zajął się Piotr Szela. Sztukę wyreżyserowała Teresa Dzielska.

Kto nie miał okazji obejrzeć sztuki w miniony weekend – 24 i 25 czerwca o godz. 19:00 Teatr sPokoLeń zaprasza na powtórkę do Klubu Sportowego ISKRA w Dobroniu.

 Na listopad zaplanowano premierę kolejnego przedstawienia – „Moralności Pani Dulskiej”.

Wyświetleń 1 895