18. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”


kk

3 lipca 2016 roku w kościele pw. św. Wojciecha w Dobroniu, przy dźwiękach wiolonczeli, kontrabasu i akordeonu, razem z czytaną przez Radosława Krzyżowskiego poezją ks. Jana Twardowskiego pytaliśmy sami siebie „Ile ważnego w tym co nieważne”. Ubiegłoroczny festiwal Filharmonii Łódzkiej połączony był z 10. Festiwalem „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, zaś tegoroczne Kolory Polski niosą z sobą edukację ekologiczną. Z tejże okazji, wraz z 18. edycją koncertów Filharmonia Łódzka sadzi drzewa na terenie województwa łódzkiego, bo – jak usłyszeliśmy od dyrektora Tomasza Bębna – drzewa to „dom dla dźwięków natury”.

W minioną niedzielę po raz ósmy zebraliśmy się w Dobroniu, w Kościele parafialnym, wśród mieszkańców gminy i powiatu, ale nie tylko – wśród melomanów, chcących posłuchać dźwięków muzyki klasycznej. Podczas Jubileuszowego Divertimento w wykonaniu kwartetu smyczkowego Multikamerata (w składzie: Izabela Bogusz – skrzypce I, Grzegorz Bogusz – skrzypce II, Marta Wroniszewska – altówka, Karol Wroniszewski – wiolonczela, Henryk Giza – kontrabas) wybrzmiały utwory Georga Friedricha Händela, Giuseppe Tartiniego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Andrzeja Koszewskiego i Fryderyka Chopina. Doszły nas słuchy, że niektórzy goście uronili łzy…

Ale zanim…

Wójt Gminy Dobroń, Robert Jarzębak, wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego, Witoldem Stępniem, oraz dyrektorem Filharmonii Łódzkiej, Tomaszem Bębnem, w Parku Gminnym zasadzili wspomniane już wcześniej drzewo – lipę kaukaską.

A później…

Po koncercie w Kościele goście powrócili do Parku, by dalej świętować przy ognisku wspólnie z dobrońską Orkiestrą Dętą, a także degustować potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Dobronia oraz Mogilna Małego.

Wyświetleń 845