Zaprzęg z Dobronia na III Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia w Koszęcinie.


W dniach 5-6 sierpnia 2017 r. w Koszęcinie na terenie siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk’’ odbył się Międzynarodowy Konkurs w Powożeniu Tradycyjnym o Trofeum Śląska.
W tym roku po raz pierwszy zaprzęg wystawił nasz mieszkaniec Jan Musiał. Wraz z Andrzejem Kilańczykiem z Buczku zaprezentowali swoimi zaprzęgami wesele krakowskie. Jan Musiał wiózł bryczką krakowską parę młodą w ślubnych krakowskich strojach Bogusławę i Marcina Kilańczyków. W kategorii tradycyjnych polskich zaprzęgów, zaprzęgowi Jana Musiała międzynarodowa komisja przyznała I miejsce.

Powożący Andrzej Kilańczyk i jego żona Małgorzata w roli luzaka wzbudzili wielki aplauz publiczności i komisji prezentując swój zaprzęg (wózek krakowski) z kapelą ludową z Dobronia w składzie: akordeon-Maciej Musiał, skrzypce-Agnieszka Bielecka, bęben-Arkadiusz Kłodaś, trąbka-Łukasz Witczak.
Zaprzęg Pana Kilańczyka otrzymał I nagrodę za kultywowanie polskich tradycji ludowych w powożeniu. Obydwa zaprzęgi otrzymały nagrody za promocję polskiej rasy konia śląskiego.
Należy nadmienić, że Dobroń także reprezentował zaprzęg wystawiony przez Pana Jantonia z Wymysłowa. W konkursie zaprzęgiem typu tandem powoził Pan Paweł Andrzejewski.
Na koniec podczas dekoracji wszyscy powożący zaprzęgami zostali zaproszeni do udziału w konkursie w przyszłym roku, na który zapraszamy mieszkańców naszej gminy do kibicowania naszym zaprzęgom.

Zdjęcia: Mieczysław Olejnik.

Wyświetleń 588