Nawałnica w Dobroniu

kk

Nawałnica przechodząca przez województwo łódzkie w ubiegłym tygodniu przyniosła masę zniszczeń, z których największe objęły tereny gminy Dobroń i Lutomiersk. Zniszczone zostały tysiące drzew, zerwane przewody elektryczne, dachy domów, w których częściowo uszkodzone zostały dachówki, a w niektórych przypadkach zerwane całe poszycia. Zerwanie przewodów elektrycznych skutkowało również brakiem prądu na skrzyżowaniach i w wielu gospodarstwach domowych.

Od godz. 6:00 w czwartek zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Orpelowa, Dobronia, Ldzania, Róży, Morg, Mogilna, Markówki, Chechła, Woli Zaradzyńskiej, Rydzyn, Piątkowiska i Ślądkowic (łącznie około 100 ochotników), w towarzystwie strażaków z Pabianic (z drabiną i podnośnikiem), a także patroli policyjnych, działali na rzecz usuwania powstałych szkód. Na trasie z Pabianic do Łasku kursował spychacz, usuwając zalegające na drodze wyrwane z korzeniami drzewa.

Kolejne dni strażacy OSP spędzili na zabezpieczaniu domów, w których uszkodzone zostały dachy, cięciu gałęzi czy usuwaniu zwalonych drzew.

Liczenie strat gwałtownej burzy i wiatru zaczęło się w miniony poniedziałek. Nie sposób jednak podać danych liczbowych – kolejne zgłoszenia i wnioski wciąż napływają, a powołana na potrzeby pomocy mieszkańcom Komisja ds. ustalania szkód i wstępnego oszacowania strat, powstałych w skutek huraganowego wiatru i nawalnego deszczu na terenie gminy ma pełne ręce roboty. Delegacje wciąż odbywają wizje lokalne wśród mieszkańców, a liczenie stat trwa.

Przypominamy, iż na remont zniszczonych lub uszkodzonych budynków i lokali mieszkalnych, w których gospodarstwo domowe było prowadzone w dniu zdarzenia klęskowego przysługuje zasiłek – czytaj szczegóły.

W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować wszystkim jednostkom straży pożarnej, które w pocie czoła, z nadludzką siłą wciąż pracują, by pomóc mieszkańcom, a także wszystkim zaangażowanym mieszkańcom, ochotnikom oraz pracownikom jednostek samorządowych, którzy wzajemnie pomagają sobie w tej trudnej sytuacji.