Wszystkie drogi prowadzą do… Dobronia


dd

Malownicze góry, ciepłe morze, piękne, wąskie uliczki i niesamowita śródziemnomorska atmosfera. Zespół Pieśni i Tańca Dobroń miał okazję tego doświadczyć prezentując polski folklor i tradycje regionalne na 29 międzynarodowym Festiwalu „Delle Tre Tori” w regionie Prowincja Latina, we Włoszech.

Zespół Pieśni i Tańca DOBROŃ został zaproszony do urokliwej miejscowości Castelforte na odbywający się tam po raz 29 międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Oprócz grupy z Polski organizatorzy zaprosili także reprezentacje Słowacji, Serbii, Brazylii, Argentyny i naturalnie Włoch. Każdy z zespołów prezentował bardzo wysoki poziom. W festiwalu ważna była integracja, już na pierwszym koncercie wybrane osoby z każdego zespołu mogły zatańczyć we wspólnym układzie przygotowanym przez choreografa włoskiej grupy Glio Ventrisco. Kolejny dzień to spotkanie z Burmistrzem i władzami Castelforte, wieczorem koncerty. Niedziela była najbardziej intensywnym dniem. O godzinie 10.00 uroczysta Msza Święta (zespół wykonał „Barkę”), tuż po – dwa przemarsze ulicami Castelforte, oraz prezentacje taneczne na placach miejskich. Wieczorem tego samego dnia kolejne koncerty, poprzedzone oficjalną uroczystością, gdzie odśpiewano hymny narodowe, a zespołom wręczono nagrody. Regionalną ciekawostką dnia był tradycyjny wyścig jeźdźców na osłach. Koncert zamykający festiwal odbył się w poniedziałek.

ZPiT Dobroń zaprezentował się na włoskiej ziemi w strojach i tańcach z regionów: dobrońskiego, beskidzkiego, rzeszowskiego, łowickiego oraz krakowskiego. Członkowie zespołu mieli okazję zwiedzić miejsca o niezwykłej wadze historycznej, przede wszystkim Klasztor na Monte Casino oraz Polski Cmentarz Wojskowy znajdujący się nieopodal. To miejsca niezwykle dla nas, Polaków, ważne, wzruszające. W drodze powrotnej najważniejszym przystankiem był Watykan i Rzym.

W tym roku najpewniej ZPiT Dobroń weźmie jeszcze udział w wielkim (kilkadziesiąt zespołów, ponad tysiąc uczestników!) międzynarodowym festiwalu Euro Musiktage Bosel w Niemczech. Pojedziemy tam z wielką radością, bo we wrześniu ubiegłego roku (będąc tam po raz pierwszy) zajęliśmy bardzo wysokie, drugie miejsce w swojej kategorii! Już się szykujemy, by w tym roku, na 56 edycji, powalczyć o najwyższą lokatę. Dla członków Zespołu cały rok 2018 jest szczególny, bowiem obchodzimy jubileusz 60-lecia powstania i  naszej działalności. Oficjalne obchody i koncert galowy zaplanowane są na październik, serdecznie zapraszamy!

Tymczasem Zespół będzie miał wielką przyjemność zaprezentować się mieszkańcom Pabianic na  deskach sceny Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach. Koncert, na który zostaliśmy zaproszeni przez Panią Marię Meus, Dyrektor MOK, odbędzie się 28 września o godzinie 18.00. Z całego serca Pani dziękujemy, taki koncert to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Zapraszamy i zapewniamy, że będzie pięknie i kolorowo, my jak zwykle damy z siebie wszystko! spotkajmy się 28 września w MOK-u!

Dziś rozwijamy się dynamicznie, szukamy nowych możliwości, chcemy dzielić się radością, wychowywać i uczyć, robić jeszcze więcej! Od września otwieramy nabór, zapraszamy szczególnie dzieci, młodzież i dorosłych, przyjdź, zobacz, przekonaj się! Informacje i zapisy: DCK Dobroń, ul. W. Witosa 1a,
tel:43-677-20-34,e-mail:dck@dck.dobron.pl.

Martyna Rzepkowska
Wyświetleń 630