KOMUNIKAT!

Agrofag: Owocówka śliwkóweczka
Roślina: Śliwa domowa

Śliwom zagraża owocówka śliwkóweczka  I POKOLENIE – LOT MOTYLI i SKŁADANIE JAJ

Początek wylotu motyli obserwuje się najczęściej w pierwszej połowie maja, a ich lot trwa do połowy lipca. Zapłodnione samice 2-3 dni po wylocie, przy temperaturze powyżej 12oC rozpoczynają składanie jaj. Okres rozwoju jaj wynosi średnio 8-10 dni. Na 1-2 dni przed wylęgiem gąsienic, przez osłonkę jaja widać czarną główkę gąsienicy (tzw. stadium „czarnej główki” – pomocne przy określaniu terminu zabiegów).

Lot motyli II pokolenia rozpoczyna się najczęściej w II dekadzie lipca i trwa nawet do końca września.

Okres składania jaj jest bardzo długi – trwa od II połowy lipca aż do końca sierpnia, czasem nawet dłużej. Pokolenie letnie jest liczniejsze i bardziej płodne od pokolenia pierwszego.

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania owocówki śliwkóweczki należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Ustalenie początku loty motyli i jego dynamiki odbywa się na podstawie odłowu samców do pułapek feromonowych wystawianych w sadzie (1 pułapka na 3ha sadu) na początku maja. Obserwacje prowadzi się do końca sierpnia.

Progiem ekonomicznej szkodliwości owocówki śliwkóweczki jest:

• stwierdzenie 1-2 jaj lub świeżych wgryzów średnio w próbie 100 zawiązków lub owoców.

W celu zwalczenia I pokolenia owocówki śliwkóweczki zabieg wykonuje się w fazie „czarnej główki” tj. po upływie około 3 tygodni od rozpoczęcia się regularnego lotu motyli. Termin ten najczęściej przypada w I lub II dekadzie czerwca (czasami wcześniej). Przy przedłużającym się intensywnym locie motyli wykonuje się ponowny zabieg.

Zabieg zwalczający II pokolenie przeprowadza się również po upływie około 2-3 tygodni od momentu systematycznego zwiększania się liczby odłowionych w pułapce feromonowej motyli – najczęściej w drugiej połowie lipca lub I dekadzie sierpnia i ewentualnie na późnych odmianach – po 2 tygodniach zabieg powtarza się.

Środki ochrony roślin:

Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

UWAGI:

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (t.j.  Dz. U. z 2018 r., poz. 1310 ze zm.):

• Środki ochrony roślin mogą być stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  • Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
  • Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie i skalibrowanym.
  • Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
  • Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do stosowania środków ochrony roślin z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin oraz prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata. W dokumentacji tej obowiązkowo należy wskazywać: nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania, zastosowaną dawkę, obszar i uprawy na których zastosowano środek ochrony roślin oraz sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.