20 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski zagrał już po raz 20-ty podróżując po regionie województwa łódzkiego.  W Dobroniu „Kolory Polski” zagrały natomiast po raz 11.

Tegoroczną imprezę rozpoczął w Parku Gminnym występ Orkiestry Dętej z Dobronia. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobroniu i Mogilnie Małym przygotowały poczęstunek dla przybyłych gości.

Podczas koncertu w Kościele pw. św. Wojciecha w Dobroniu usłyszeć mogliśmy światowej sławy pianistę Aleksandra Dębicza.

„… Jest jednym z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrea Bonatty, Alexandera Braginskiego, Jana Jiraceka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orłowieckiego i in. Koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, Austria). Jest doskonałym interpretatorem muzyki klasycznej, co potwierdzają główne nagrody m.in.: na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie/Frankfurcie n/O w 2000 roku, na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w 2006 roku, był także półfinalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2010 roku. Pianista jest równie dobrym interpretatorem muzyki współczesnej i jej twórcą – w 2013 został zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest – jedynego konkursu tego rodzaju na świecie. W 2015 roku wydał swoją debiutancką płytę solową z nagraniem własnej kompozycji inspirowanej sztuką filmową „Cinematic Piano”. Muzyczne poszukiwania artysty obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Współtworzy duety m.in. z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem oraz z saksofonistą Wojciechem Psiukiem…”(źródło: Filharmonia Narodowa).