80 rocznica wydarzeń wrześniowych-Chechło.

1 września 1939 r. nastąpił atak III Rzeszy na Polskę. W ciągu kolejnych dni jednostki Wehrmachtu dotarły do polskich miast, kierując się na wschód. W tym roku obchodziliśmy 80 rocznicę tych jakże ważnych dla historii Polski wydarzeń.Gmina Dobroń 80 lat temu również przechodziła swoje chwile grozy. Niemcy przeszli przez Różę, Chechło. Nad ranem 7 września pabianiczan obudziło dudnienie dział i łoskot karabinów maszynowych dochodzący od strony Chechła. Drogę do Pabianic bronił 72 Pułk Piechoty im. pułkownika Dionizego Czechowskiego. Z przegranej bitwy por. Stanisław Rzepka wyprowadził zaledwie 200 ludzi. Ciała zabitych żołnierzy pogrzebano na terenie Chechła.
7 września 2019 r., 80 lat później, uczciliśmy ich pamięć podczas mszy polowej, przy zbiorowej mogile żołnierzy 72 Pułku Piechoty. Inicjatorami uroczystości byli: ksiądz proboszcz Krzysztof Gliniany, Wójt Gminy Dobroń p. Robert Jarzębak oraz Koło Gminne ZKRP i BW z prezesem Romanem Filipczakiem na czele. Organizatorzy zatroszczyli się o zaproszenie pocztów sztandarowych: Urzędu Gminy, OSP gminy Dobroń, Kół Gospodyń Wiejskich, szkół podstawowych oraz szkoły mundurowej z Ostrowa.

Dodatkowo obchody zaszczycili swoją obecnością goście: kandydat na senatora p. Andrzej Owczarek, p. Beata Zielińska, reprezentanci Komendy Policji, radni, sołtysi, ksiądz Kazimierz Bartkiewicz, dyrekcje szkół, Orkiestra Dęta z Dobronia oraz mieszkańcy Chechła. Po mszy głos zabrali przedstawiciele Urzędu Gminy w Dobroniu, p. Andrzej Owczarek, członkowie Koła Gminnego ZKRP i BW. W swoich przemówieniach podkreślili jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtych dni. Ludziach, którzy walczyli o Polskę, ale i o naszą małą ojczyznę. Przelewali krew, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością.
Wszystkim żołnierzom i cywilom, którzy walczyli w obronie ojczyzny chwała i cześć.

Wioletta Neugebauer
członek nadzwyczajny ZKRP i BW